Reissuheipat!
Lähdemme perheeni kanssa illalla ajelemaan kohti pohjoista Suomea. Tarkoitus on viettää yksi yö Suomen puolella ennen siirtymistä Ruotsin kautta Norjaan, jossa määränpäänä on Lofootit. Viime vuoden pikaisesta Senjan reissusta jäi kaipuu päästä vielä Lofooteillekin ja nyt se toteutuu. En malttaisi odottaa pääsyä paikan päälle ihastelemaan vuonomaisemia. Vaikka tykkään mielettömästi aurinkolomista niin nautin myös vuoristomaisemista. Niissä on jotain mystistä ja mahtipontista, ettei voi kuin tuijottaa maisemia
Tänä vuonna reissusta tehdään lapsille enemmän seikkailuhenkinen ja niinpä yöt nukutaan teltassa ja tehdään päiväretkiä kävellen. Tiedän,ettei telttailussa ole mitään erikoista mutta lapset ovat haaveilleet teltailusta jo pitkään mutta syystä tai toisesta sitä ei olla saatu toteutettua mutta nyt viikko menee telttaillen. Katsotaan haluavatko telttailla enää sen jälkeen. 😀
Katsotaanko ehdinkö päivitellä blogia loman aikana mutta reissuamme voi seurata ainakin ig:n puolella @suspa83.
Kuvat Mari
No Comments
Susanna Kajala
Kannattaa kyllä mennä Lofooteille. Nyt kun on siellä kerran käynyt niin osaa jo ensi kerran varustautua paremmin ja tietää mitä siellä voi tehdä.
Susanna Kajala
Sää ei ainakaan ollut suosiollinen meille. :/ Mutta muuten monta kokemusta rikkaampana ollaan kotona. Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.
Maria
Kivaa reissua! Haluan itsekin ehdottomasti jossain kohtaa päästä Lofooteille 🙂
Riikka
Ihanaa reissua, toivottavasti teillä on Lofooteilla yhtä onnistunut reissu kun meillä viime vuonna 🙂